Po zakończonym stosunku pracy w Niemczech masz prawo żądać od pracodawcy wydania pisemnego zaświadczenia o pracy zgodnie z § 109 ust. 2 Ustawy o Działalności Gospodarczej (Gewerbeordnung).
Zaświadczenie to pełni rolę świadectwa pracy i zawiera ważne informacje dotyczące przeszłości zawodowej pracownika w danym przedsiębiorstwie. Istotne jest, abyś po otrzymaniu go zwrócił uwagę na jego treść, gdyż dzięki niemu możesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Świadectwo pracy w Niemczech musi spełniać dwa warunki:
- musi być prawdziwe
- musi ono być „przychylne”, czyli były szef nie może otwarcie krytykować pracownika
Rodzaje świadectw pracy w Niemczech
- Proste świadectwo pracy – einfaches Arbeitszeugnis – zawiera obiektywne oraz rzeczowe fakty dotyczące charakteru i czasu trwania zatrudnienia
- Kwalifikowane świadectwo pracy – qualifiziertes Arbeitszeugnis – zawiera dodatkowo ocenę wyników pracy pracownika oraz jego zachowania, na przykład w stosunku do innych pracowników. Jest to bardziej powszechna forma.
- Okresowe świadectwo pracy – Zwischenzeugnis – wydane jako zaświadczenie w trakcie trwania stosunku pracy, np. kiedy zmienił się przełożony po dłuższym okresie trwania zatrudnienia
Wymogi formalne dotyczące świadectwa pracy w Niemczech
- Sformułowanie świadectwa pracy w Niemczech – musi być sporządzone na piśmie i wydrukowane na papierze. Nie wolno go wysyłać pocztą lub pisać ołówkiem lub ręcznie.
- Indywidualność świadectwa pracy
- Poprawność danych osobowych
- Podsumowanie (opcjonalne) – pracodawca może podziękować pracownikowi za współpracę. Brak tzw. formuły końcowej może być interpretowany negatywnie.
- Podpis – przełożonego lub kierownika personalnego.